Koera tuppa pissimine võib olla põhjustatud erinevatest teguritest. Kui majja tuleb pisike kutsikas, siis on üsna kindel, et pissimise põhjuseks on veel ebapiisav treening ning vajalik on teadlik koolitus. Vanemaealise koera tuppa pissimisel võib olla juba tõsisem probleem ehk mõni tervisehäda ning tegeleda tuleks selle põhjuse väljaselgitamisega.
1. Tervisemured
- Kuseteede infektsioonid: Kui koer tunneb valu või ebamugavust urineerimise ajal, võib ta hakata tuppa pissima. Kuseteede infektsioonid on koertel tavaline probleem.
- Uriinipidamatus: Vanemad koerad või koerad, kellel on tervisemuresid, nagu neeruhaigus või artriit, võivad urineerimise üle kontrolli kaotada ja pissida tuppa, kuna neil on raske õue minna.
- Muud terviseprobleemid: Diabeet, neeruhaigus, hormonaalsed probleemid (nt Cushingi tõbi) ja muud meditsiinilised seisundid võivad samuti põhjustada urineerimisprobleeme.
2. Vigastused või liikumisprobleemid
- Kui koer on saanud vigastada või tal on liigeseprobleem, võib tal olla raske õue minna, et pissida.
3. Ebapiisav koolitus
- Kui koer ei ole korralikult toas puhtust pidama koolitatud või kui koolitus on katkenud, võib ta hakata tuppa pissima. Kutsikad ja noored koerad võivad veel õppeperioodil aeg-ajalt tuppa teha.
- Samuti võib tuppa pissimine esineda, kui koer ei ole saanud piisavalt aega õues olla või võimalust õue minna.
4. Ärevus või stress
- Eraldamisärevus: Koerad, kellel on ärevus, võivad hakata tuppa pissima, kui nad tunnevad end üksildasena või on hirmul, näiteks siis, kui omanikud on kodust ära.
- Muud ärevuse põhjused: Uued pereliikmed, muud loomad, kodu muutused või stressirohked olukorrad võivad põhjustada ärevust, mis omakorda viib sobimatu urineerimiseni.
5. Käitumuslikud probleemid
- Märgistamine: Mõned koerad, eriti isased, võivad urineerida siseruumides, et märgistada oma territooriumi. Seda käitumist võib esineda ka pärast kastreerimist, eriti kui koer on juba harjunud märgistama.
- Alistuv urineerimine: Kui koer tunneb end kellegi ees hirmunult või alistunult, võib ta urineerida, et näidata oma alistumist.
6. Vanadusprobleemi tõttu unustamine
- Vanematel koertel võib tekkida kognitiivne düsfunktsioon (sarnane inimeste dementsusega), mis võib viia sellele, et koer unustab oma toaletireeglid ja hakkab tuppa pissima.
Kui teie koer pissib tuppa, on oluline esmalt välistada tervisemured. Kui tervisemured on välistatud, saab hakata käsitlema käitumuslikke ja koolituslikke probleeme. Kui probleem püsib, on soovitatav konsulteerida veterinaari või professionaalse koerte käitumisnõustajaga.
Loe veel: Mida teha, kui koer pissib tuppa?