Surmavalt haige lemmiklooma eutaneerimise otsus on üks raskemaid valikuid, mida lemmiklooma omanik kunagi tegema peab. See on emotsionaalselt kurnav, sest see paneb sind vastutama oma armastatud sõbra elu lõpu üle. Kuid see otsus tehakse sageli armastusest ja hoolivusest, et vältida looma asjatut kannatamist. Siin on mõned mõtted ja juhised, mis võivad aidata sind selle raske valiku tegemisel:
-
1. Mõista looma seisundit ja vajadusi
- Konsulteeri loomaarstiga: Loomaarst võib anda selge pildi sinu lemmiklooma tervisest, prognoosist ja elukvaliteedist. Küsi neilt avameelselt:
- Kas loomal on valusid, mida ei saa leevendada?
- Kas haigus halveneb kiiresti?
- Kas ravi parandaks tema elukvaliteeti või lihtsalt pikendaks tema elu ilma tegeliku paranemiseta?
- Elukvaliteedi hindamine: Mõtle oma lemmiklooma igapäevaelule:
- Kas ta suudab süüa ja juua?
- Kas ta saab liikuda või tõusta ilma suure vaevata?
- Kas ta naudib asju, mida ta varem nautis?
- Kas ta tundub enamasti rahulik või stressis ja valudes?
- Kui kannatused ületavad rõõmu ja elamise kvaliteet ei ole enam olemas, võib eutaneerimine olla humaanne valik.
2. Pea meeles, et otsus tehakse armastusest
- Eutaneerimine pole loobumine. See on tegu, mis on sageli tehtud looma heaolust lähtuvalt. Kui loom kannatab ja tema seisund on pöördumatu, on eutaneerimine viis päästa teda edasisest valust.
- Mõtle sellele, mida sa tahaksid oma lemmiklooma asemel. Paljud loomaomanikud leiavad lohutust mõttest, et nad ei tahaks ise pikaajalist valu ega kannatusi.
3. Räägi oma tunnetest ja kahtlustest
- Otsi tuge. Räägi oma tunnetest pere, sõprade või loomaarstiga. Võimalik, et teised loomaarmastajad on olnud sarnases olukorras ja saavad jagada, kuidas nad selle raske otsuse tegid. Sama kogemuse läbi teinud inimestest võib olla suur tugi. Kogemus liidab ja aitab üksteisele rasketel hetkedel toeks olla.
- Ära karda kahelda. On loomulik, et sa tunned end ebakindlalt. “Kas ma teen õige otsuse?” on küsimus, mida paljud küsivad, ja see näitab, kui palju sa oma lemmiklooma armastad. Selles pole midagi halba. Mõtlegi rahulikult läbi, millised oleksid need sündmused/sümptomid, kui sa näed, kust läheb piir looma kannatuste osas. Tihti tekib omanikul ärevus ainuüksi mõttest, et, kuidas aru saada ja vahet teha, kuna on õige aeg lasta lemmikul minna. Sel hetkel on ärevus ja kahtlus loomulikud meeleseisundid. Tegelikult annab lemmik ise märku, kuna on õige aeg.
4. Valmistu eutaneerimise protsessiks
- Räägi loomaarstiga, mida oodata. Paljud loomaarstid selgitavad protsessi ja pakuvad võimalust, et sa võid kohal olla, kui seda soovid.
- Vali rahulik keskkond. Mõned loomaarstid pakuvad koduse eutaneerimise võimalust, mis võib olla rahulikum nii sinu kui ka looma jaoks. Võimalusel eelista loomaarst koju kutsuda, et lemmikul ei oleks lisastressi ja ta saaks minna rahulikult tundes ennast turvaliselt ja omanikuga.
- Luba endal kurvastada. Sinu valu on märk sellest, kui oluline ja armastatud su lemmikloom oli. Lubades endal nutta ja kurvastada, aitad endal sellega leppida.
5. Ära tunne süüd
- Süütunne on loomulik, aga mõtle sellele teisiti. Eutaneerimine võib tunduda, nagu sa “otsustad” oma lemmiklooma surma üle, aga tegelikult on see tegu, mis vabastab nad kannatustest. Sa ei põhjusta neile valu – sa lõpetad selle.
- Mõtle sellele, kui kingitusele. Kui sul on võimalus pakkuda oma lemmikloomale rahulikku ja väärikat lõppu, on see viimane armastuse ja hoolitsuse tegu, mida saad talle anda. Lemmiku elu peab olema väärikas ja minek peab olema väärikas nii looma, kui omaniku enda jaoks.
6. Kui otsus on tehtud, anna endale aega hüvasti jätta
- Veeda temaga viimased hetked. Luba endal olla temaga koos ja öelda talle kõik, mida sa tunned. Hoia teda süles, räägi temaga, anna talle tema lemmiktoitu – midagi, mis pakub talle lohutust.
- Loo eriline hüvastijätu rituaal. Mõned inimesed jätavad oma lemmikloomaga hüvasti enne eutaneerimist, teised peale seda. Võid valida, kuidas see sinu jaoks õigem tundub.
7. Mõtle mälestamisele
- Pärast eutaneerimist võib aidata mälestuste säilitamine. Kas tahaksid ta tuhastada ja hoida urni kodus? Matta ta lemmikpaika (kui seadused lubavad)? Luuletuse kirjutamine, fotode raamimine või sümboolse mälestusrituaali loomine võib aidata.
- See annab sulle võimaluse lemmiklooma mälestada, keskendudes armastusele ja ilusatele hetkedele, mida te koos jagasite.
8. Luba endal leinata
- Eutaneerimise otsus on emotsionaalselt koormav ja võib jätta sind leina ja kahtluste keskele. Luba endal kurvastada, nutta ja igatseda. See on loomulik osa protsessist.
- Tea, et sinu valu on märk armastusest. Sa hoolisid oma lemmikloomast nii palju, et tegid otsuse, mis oli tema jaoks kõige parem, isegi kui see oli sulle endale väga raske.
Kokkuvõtteks
See otsus on erakordselt keeruline, kuid proovige keskenduda sellele, mis on sinu lemmiklooma jaoks kõige parem. Otsuse tegemisel aitab mõelda sellele, et eutaneerimine on viis hoida oma sõpra kannatuste eest ja anda talle rahulik ja väärikas lõpp.
- Konsulteeri loomaarstiga: Loomaarst võib anda selge pildi sinu lemmiklooma tervisest, prognoosist ja elukvaliteedist. Küsi neilt avameelselt: